SportujSię!
  O programie Portfolio Dla firm Oferta współpracy Programy Kontakt  
O nas
 
eventy sportowe
Chętnie przygotujemy dla Państwa niepowtarzalny scenariusz na udana imprezę dla Was, Waszych pracowników i Klientów.
ABK Grupa eventy sportowe
szukaj
 
zamawiam newsletter

Porada dnia
Twoje pożywienie winno być lekarstwem, a twoje lekarstwo winno być pożywieniem.

Polecamy
Niezbędnik
Profesjonalisty
SportujSię! obejmuje każdą formę Twojej aktywności fizycznej. Czasem jednak potrzebujesz do tego odpowiedniego sprzętu. [więcej]
ABK Grupa
Sport to zdrowie? Tak, ale nie da się go połączyć z kanapowym stylem życia
2014-07-21
Zwykło się mawiać: sport to zdrowie. Czy zawsze? Lekarze przestrzegają przed zachłyśnięciem się sportem bez odpowiedniego przygotowania, szczególnie tych, którzy dotąd zwykli wypoczywać na kanapie. Brak rozsądku w dawkowaniu wysiłku można przepłacić nawet kalectwem. Poza tym - sport jest dla wszystkich. Ale najpierw trzeba poznać własną kondycję.

Powoli zaczynamy zmieniać styl życia. Wśród Polaków zapanowała moda ma sport. Przykładem są coraz popularniejsze biegi masowe, w których biorą udział tysiące uczestników. To dobra wiadomość w zestawieniu z informacją, że preferujemy kanapowy styl życia. 62 proc. mężczyzn i 54 proc. kobiet w naszym kraju ma nadwagę, a otyłość dotyczy prawie jednej czwartej dorosłej populacji.

Określenie "moda na sport", którą bez wątpienia obserwujemy w ostatnich latach, niesie jednak i negatywne treści. Te zawarte w słowie "moda". Często doznajemy olśnienia, że sport to zdrowie i... zaczynamy go uprawiać bez odpowiedniego przygotowania, a to przynosi katastrofalne skutki.

Kandydat na zawałowca

- Jak widzę osoby chodzące z kijkami, uprawiające nordic walking to serce mi rośnie. Kiedy jednak obserwuję metę maratonu i widzę osoby nieprzygotowane, po kilku godzinach doczołgujące się do mety i stwierdzające, że jest to dla nich wyczyn i są z tego bardzo zadowolone, to trudno mówić w takich przypadkach o pozytywach - mówi prof. Ryszard Piotrowicz, kierownik Kliniki Rehabilitacji Kardiologicznej i Elektrokardiologii Nieinwazyjnej w Instytucie Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie.

Lekarze przestrzegają przed zachłyśnięciem się sportem bez odpowiedniego przygotowania tych, którzy do tej pory go nie uprawiali. Zwłaszcza "kandydatów na zawałowca", czyli osoby po 40 roku życia, z czynnikami ryzyka: otyłych, prowadzących leniwy tryb życia pod względem aktywności fizycznej, zestresowanych, z zaburzeniami gospodarki lipidowej, często z cukrzycą, z nadciśnieniem itd.

Jeśli taka osoba zacznie nagle uprawiać sport wymagający bardzo intensywnego wysiłku, to zamiast efektu pozytywnego przyniesie to szkodę, a nawet może się skończyć tragicznie.

Dowiedziono, że uprawianie sportu, wysiłek fizyczny jaki mu towarzyszy niewątpliwie przedłuża życie i zmniejsza ryzyko wystąpienia incydentów sercowych. Ruch działa niczym lek, ale jak każdy lek powinien jednak mieć optymalną dawkę.

- Za mała dawka nie zadziała, natomiast za duża - zabije. Sport to jest tabletka, którą trzeba zażywać w sposób kontrolowany. Jej dawki stopniowo należy zwiększać, tak aby uzyskać najkorzystniejszy efekt. Jeżeli ktoś prowadził do tej pory "kanapowy" tryb życia i nagle ma olśnienie, że pobiegnie półmaraton to tak jakby skoczył z wysokiej skały do zimnego morza. Mimo, że potrafi pływać to zapewne taki skok nie wyjdzie mu na zdrowie - mówi profesor Piotrowicz.

Więcej: www.rynekzdrowia.pl
Facebook
Filmy
Pogoda
Wyszukiwarka
Google
Na skróty
Badminton
Ranking Badmintona - Wiesz o co grasz!
Ranking Badmintona stworzony przez Polską Ligę Badmintona S.A. jest ogólnopolską inicjatywą stworzoną z myślą o tysiącach amatorów. Ranking Badmintona daje im możliwość obserwacji własnych osiągnięć w turniejach, porównywania się z graczami z calej Polski czy zdobycia tytułu Mistrza Polski. [więcej]
Fitness
Zmiana mentalnosci Polaków względem zdrowia
Globalizacja na całym swiecie powoduje, iż wiekszosc ludzi pragnie coraz więcej. Nie tylko zapominamy często o bliskich, ale przede wszystkim o sprawach, które powinny być dla nas najważniejsze - zdrowiu. [więcej]
Grupa ABK
Event Marketing
Program SportujSię! stanowi doskonała bazę do nawiazania współpracy i daje mozliwosć organizacji imprez dla firmy o charakterze sportowym. [więcej]
 
Partnerzy


AKKA
Sponsorzy
SportujSię1
SportujSię! SportujSię! web design