SportujSię!
  O programie Portfolio Dla firm Oferta współpracy Programy Kontakt  
O nas
 
eventy sportowe
Chętnie przygotujemy dla Państwa niepowtarzalny scenariusz na udana imprezę dla Was, Waszych pracowników i Klientów.
ABK Grupa eventy sportowe
szukaj
 
zamawiam newsletter

Porada dnia
Twoje pożywienie winno być lekarstwem, a twoje lekarstwo winno być pożywieniem.

Polecamy
Niezbędnik
Profesjonalisty
SportujSię! obejmuje każdą formę Twojej aktywności fizycznej. Czasem jednak potrzebujesz do tego odpowiedniego sprzętu. [więcej]
ABK Grupa
Rodzice nie widzą otyłości u własnych dzieci
2014-04-01
Połowa rodziców dzieci z nadwagą uważa, że waga ich pociechy jest prawidłowa; 4 na 10 rodziców w takiej samej sytuacji martwi się, czy dziecko nie jest jeszcze zbyt szczupłe! Do takich wniosków doszli naukowcy ze Szwecji po przebadaniu kilkunastu tysięcy rodzin.

Eksperymentem objęto ponad 16 tysięcy dzieci z całej Europy w wieku 2-9 lat. Rodziców poproszono o ocenę ogólnego stanu zdrowia i szacunkowej wagi ich pociech. Mieli też przedstawić swoje odczucia z tym związane, czyli określić, czy martwią się nadwagą lub niedowagą swego dziecka, czy też nie mają obaw o jego masę. Otrzymane odpowiedzi porównano następnie z rzeczywistymi pomiarami masy ciała dzieci.

Okazało się, iż około 40 proc. rodziców, których dzieci zmagały się z nadwagą lub otyłością, cały czas martwi się, że ich podopieczny jest zbyt szczupły i obawia, że będzie miał niedowagę! Co ciekawe, wśród opiekunów dzieci, które miały niedowagę, tylko 33 proc. uważało to za problem.

Dalsza analiza wykazała, że pośród rodziców dzieci z nadwagą z Europy Środkowej i Północnej połowa postrzega wagę swojego dziecka jako prawidłową, podczas gdy wśród mieszkańców Europy Południowej odsetek ten wyniósł 75 procent.

"To, jak rodzice postrzegają wagę swych dzieci, ma zasadnicze znaczenie dla kształtowania zdrowych nawyków i zdrowego rozwoju masy u maluchów - mówi Susann Regber z Uniwersytetu w Goeteborgu, współautorka omawianej pracy. - Tymczasem nasze badanie pokazuje, że wielu dorosłych ma zaburzony obraz ciała własnego dziecka".

"Analiza wyników wykazała, że obiektywizm w postrzeganiu wyglądu własnych dzieci rośnie wraz z ich wiekiem oraz wraz ze wzrostem BMI maluchów" - dodaje Regber.

"Wielu rodziców po prostu nie widzi, jak dziecko rośnie czy tyje, bo ogląda je na co dzień, a zmiany zachodzą stopniowo. Właściwy wgląd dają im jedynie informacje od pediatrów oraz przeglądanie siatek centylowych z naniesionymi wartościami wagi i wzrostu malucha” - uważa autorka pracy.

W ramach badania naukowcy zorganizowali także grupę dyskusyjną z udziałem dzieci i ich rodziców. W czasie rozmów dorośli podkreślali, że istnieje wiele przeszkód na drodze do utrzymania zdrowych nawyków żywieniowych w rodzinie: zbyt dużo czasu spędzanego w pracy, ograniczenia finansowe, stała dostępność oraz nachalny marketing niezdrowej żywności i słodkich napojów.

Innym problemem, który wielu badanych wymieniło, jest to, że ustalone przez rodziców zasady odnośnie zdrowego żywienia dziecka są notorycznie łamane przez członków dalszej rodziny, w szczególności babcie i dziadków.

źródło: www.mp.pl
Facebook
Filmy
Pogoda
Wyszukiwarka
Google
Na skróty
Badminton
Ranking Badmintona - Wiesz o co grasz!
Ranking Badmintona stworzony przez Polską Ligę Badmintona S.A. jest ogólnopolską inicjatywą stworzoną z myślą o tysiącach amatorów. Ranking Badmintona daje im możliwość obserwacji własnych osiągnięć w turniejach, porównywania się z graczami z calej Polski czy zdobycia tytułu Mistrza Polski. [więcej]
Fitness
Zmiana mentalnosci Polaków względem zdrowia
Globalizacja na całym swiecie powoduje, iż wiekszosc ludzi pragnie coraz więcej. Nie tylko zapominamy często o bliskich, ale przede wszystkim o sprawach, które powinny być dla nas najważniejsze - zdrowiu. [więcej]
Grupa ABK
Event Marketing
Program SportujSię! stanowi doskonała bazę do nawiazania współpracy i daje mozliwosć organizacji imprez dla firmy o charakterze sportowym. [więcej]
 
Partnerzy


AKKA
Sponsorzy
SportujSię1
SportujSię! SportujSię! web design